Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Bolestné a ZSU

Autor Václav
Předmět Bolestné a ZSU
Dotaz Dobrý den jsem po transplantací plic , následkem nemoci z povolaní pneumokoniosi a CHOPN dal jsem žádost na OCHP aby mne obodovaly bolestné a ZSU na oddělení nemoci z povolaní mne řekly že nejsou oprávnění obodovat bolestné také ZSU, že má to udělat praktický lékař , prosím o radu kdo mne to má vypsat . Děkji

Odpověd na dotaz:

Dobrý den pane Václave,

pan předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz. Bohužel, pro obodování bolestného jste se skutečně obrátil na nesprávná místa. Bodovat bolestné a ztížení společenského uplatnění pro účely uplatnění náhrady škody je v kompetenci Vašich ošetřujících lékařů. Jen ti skutečně objektivně vědí jaké léčení jste přesně absolvoval, jak bylo náročné a jaké ho případně provázely komplikace. To vše se musí v bodování objevit. Současně je možné bolestné vystavit i opakovaně, v případě, že je nutné v budoucnu absolvovat další léčbu, která souvisí s původním onemocněním, nebo zraněním poškozeného.

Ve Vašem případě je nejkompetentnějším k vystavení bodového ohodnocení bolestného lékař, který Vás operoval, případně někdo z dalších ošetřujících lékařů, kteří Vás po operaci v nemocnici ošetřovali až do chvíle, kdy byl Váš stav stabilizován natolik, že jste mohl být propuštěn do domácího ošetřování. Jen oni mají k dispozici Vaši úplnou a kompletní dokumentaci s případným vyznačením komplikovaného průběhu léčení. Tak podrobnou dokumentaci Váš praktický lékař k dispozici nemívá. Ten obdrží od zmíněného pracoviště většinou pouze závěrečnou, propouštěcí zprávu. Proto doporučuji obrátit se žádostí o vystavení bolestného na pracoviště, které Vás operovalo, nebo aspoň doléčovalo po operaci v následné péči. Pokud byste se v budoucnu znovu ze stejného důvodu opět léčil, je možné bolestné bodovat znovu.

Současně je vhodné se na stejné pracoviště minimálně po jednom roce po ukončení léčby po transplantaci obrátit se žádostí o obodování Vašeho případného ztížení společenského uplatnění, pokud Vám nějaké vzniklo. Pro úplnost doplňuji, že z titulu odškodnění nemoci z povolání Vám vznikají i další nároky na odškodnění. Například nárok na náhradu nákladů spojených s léčením (které nehradí zdravotní pojišťovna), náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (pokud Vám bude nějaká vznikat), apod. Problematika odškodnění ovšem není vůbec jednoduchá a laik ji neumí dobře řešit. Proto Vám doporučuji se v této věci obrátit na některou z advokátních kanceláří, která Vám zajistí řádné uplatnění všech Vašich zákonných nároků.

Případné náklady Vašeho zastoupení by měla hradit, spolu s náhradou škody, rovněž pojišťovna škůdce.

Přeji Vám rychlé a bezproblémové vyřízení celé Vaší škody.

 

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR
specialista na zdravotnickou problematiku