Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změny při zaměstnávání osob s ID

Autor Hausnet
Předmět Změny při zaměstnávání osob s ID
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

mám dotaz ohledně změn, tedy jestli budou od 1.1.2009 nějaké a jaké v rámci zaměstnávání osob s plným invalidním důchodem a jestli budou změny (krácení apod.) v příspěvcích pro zaměstnavatele těchto osob. Děkuji a s pozdravem Hausnet

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hausnete,

žádné změny kolem plných invalidních důchodů nejsou od 1. ledna 2009 očekávány. Pokud jde o příspěvek pro zaměstnavatele osob se zdravotním postižením. Mění se příspěvek dle § 78 zákona o zaměstnanosti. Příspěvek se mění tak, že je jednotný ve výši 8.000,-Kč pro všechny kategorie pracovníků se zdravotním postižením. Určitou komplikací je skutečnost, že MPSV ČR chce uplatnit nařízení EU, které ukládá tyto transfery poskytovat pouze ve výši 75% vyplacených mezd. Nyní se dohadujeme s MPSV ČR, aby tento příspěvek nebyl charakterizován jako příspěvek na mzdy, ale obecně jako příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 50% osob se zdravotním postižením. Současně se upravuje způsob výplaty příspěvku dle § 78 a to tak, že příspěvek bude vyplácen pouze jednou na jedno rodné číslo, a to na smlouvu, kterou má pracovník uzavřenou jako první.

 

S pozdravem.

Václav Krása