Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

změna úvazku při ČID

Autor
Předmět změna úvazku při ČID
Dotaz

Vážený pane Kráso,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem v řízení pro přiznání částečného ID. Do svého původního zaměstnání se chci po téměř roční pracovní neschopnosti vrátit, ale moje pracovní schopnost je snížena a já chci svého zaměstnavatele požádat o zkrácený pracovní úvazek.  Zajímalo by mne, zda mi to může odmítnout a jak se pak postupuje, dá mi z toho titulu výpověď, že nemohu pracovat 8 hodin denně? Má na to právo? Nebo mi musí najít jinou práci? Může mě přeřadit na jiné oddělení? Nebo je povinnen na mou žádost o kratší úvazek přistoupit? (rád bych pracoval o 10 hodin týdně méně).  Nechci skončit bez práce a toliko na důchodu částečném. Práce je pro mne důležitá.

Dále se chci zeptat zda pro tyto případy existuje nějaká bezplatná právní porada, ačá už osobní konzultace nebo možností e-mailové komunikace.

S přáním příjemného večera.

Miller

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Millere,

zaměstnavatel může vždycky dělat nepříjemnosti zaměstnanci a také může pracovníkovi vyhovět. Samozřejmě, že byste se mohl i právně bránit, pokud by Vám zaměstnavatel nechtěl vyhovět při žádosti o zkrácení pracovního úvazku. Praktický život je bohužel takový, že obrana proti zvůli je obtížná. Pokud by Vám nechtěl zaměstnavatel vyhovět, můžete zavolat na  bezplatnou poradnu na Národní radu osob se zdravotním postižením. Odbory  a také  občanské poradny v každém okresním městě mají bezplatné poradny.

Přeji Vám pěkné vánoční svátky.

S pozdravem Václav Krása