Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zkrácený úvazek

Autor Michaela Ottová
Předmět zkrácený úvazek
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

mám již 8 let přiznaný ČID II.stupně pro RS( stav se mírně zhoršuje), od lékaře potvrzení, že nejsem schopna vykonávat práci na plný úvazek a doporučení na poloviční. Zaměstnavatel mi po návratu z rodičovské dovolené nechce umožnit práci na zkrácený úvazek s tím, že má práci pouze na plný. Proto se půjdu hlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Má úřad práce povinnost nabízet mi pouze zaměstnaní na zkrácený úvazek nebo nebude potvrzení lékaře z MS centra brát v úvahu a bude mi nabízet práci na plný úvazek, kterou budu muset odmítnout. A můžu potom přijít o dávky podpory v nezaměstnanosti, když místo na plný úvazek odmítnu?

Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji pěkný den,

M.Ottová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ottová,

především Vám doporučuji, abyste nerozvazovala pracovní poměr u svého zaměstnavatele. Ten má povinnost Vám, vzhledem k péči o dítě a z důvodu zdravotního postižení, vyhovět a umožnit Vám pracovat na kratší úvazek. Nedovedu si představit, že by měl práci pouze na plný úvazek. Pokud by Vám nechtěl vyhovět, doporučuji Vám obrátit se na inspekci práce.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.