Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zkrácení pracovní doby a přesčas

Autor Pavel
Předmět zkrácení pracovní doby a přesčas
Dotaz Dobrý den, mám invaliditu 3 stupně. Pracuji u v chráněné dílně jako dělník 6 let.Do května 2019 na 35 hodin týdně nyní na 30 hodin týdně Zaměstnavatel mi a nejen mě zkrátil pracovní dobu s odůvodnil to tím, že není práce. Nyní přemlouvá pracovat přesčasy a chce taky práce i v sobotu. Má zaměstnavatel právo svévolně snižovat hodiny a tím i krátit mzdu a taky nařizovat přesčasy a i práci v sobotu? (I někteří invalidní zaměstnanci kteří pracovali i 40 hodin týdně nyní mají zkrácenou pracovní dobu na 30 hodin týdně.) S pozdravem krásného dne Pavel

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pavle,

Vašemu dotazu příliš nerozumím. Pokud jde o zkrácení pracovní doby, pokud zaměstnavatel nemá zakázky, tak možné samozřejmě je., pokud se dohodne se zaměstnanci. Pokud se nedohodne, tak může zaměstnancům nařídit, aby byli doma, za sníženou mzdu. Přesčasy může zaměstnavatel nařídit pouze po dohodě se zaměstnanci. Nemáte žádnou povinnost přesčasy akceptovat, přesčasy je možné nařídit pouze v případě, že se jedná o záchranu nějakých velkých hodnot, zdraví a životů a podobných záležitostí, což se Vás asi netýká.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.