Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zdrav.pojištění

Autor Sabová
Předmět Zdrav.pojištění
Dotaz Vážený pane magistře, děkuji Vám za radu ohledně platby zdrav.pojištění,jste jediný kdo mi toto zodpověděl a ještě bych Vás chtěla požádat-o jaký zákon,vyhlášku,...se jedná,nepodařilo se mi nic najít,abych se mohla bránit u zaměstnavatele.Jedná se o chráněnou dílnu se skoro 99 proc.OZP. Děkuji Vám za radu a s přáním hezkého dne L.S. Pro snazší odpověď uvádím původní dotaz. Dobrý den pane magistře, mám 1.st.invalidity bez výplaty důchodu.Toto vždy uvádím při nástupu do zaměstnání. Od ledna 2018 jsem zaměstnancem chráněné dílny na 4hod.úvazek za 6 100 Kč. Od září 2018 mi zaměstnavatel strhává zdrav.pojištění ve výši 1 074 Kč.(1647 Kč – 540 Kč platba organizace ze základu 6 100 Kč) Se zdůvodněním, že dorovnání do platby z min.mzdy musím uhradit . V roce 2013 a 14 v jiné chráněné dílně ( také na kratší úvazek) mi zdrav.poj.nebylo strháváno a na výplatnici kolonka-zdravotní poj.-0 Částka 1 074 se mi zdá neúměrná k výši výplaty. Děkuji Vám za odpověď a s přáním hezkého dne Sabová Odpověd na dotaz: Vážená paní Sabová, je pravděpodobné, že Váš zaměstnavatel nepostupuje správně. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně pracujete u zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50 % OZP, tak se nedopočítává zdravotní pojištění do výše minimální mzdy při nižším pracovním úvazku, a tudíž i nižší mzdě. Vzhledem k tomu, že Váš výdělek je nižší než částka 7 177,- Kč, která byla v roce 2018 jako limitní pro snížení základu pro stanovení platby veřejného zdravotního pojištění, neměla byste platit zdravotní pojištění u zaměstnavatele žádné.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sabová,

tyto věci neupravuje pouze jeden zákon, ale více zákonů.

Platbu zdravotního pojištění stanoví zákon 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, dále sociální pojištění stanoví zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociálním zabezpečení,dále tyto věci upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.