Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zdravotní a sociální pojištění v invalidním důchodu

Autor Jana K.
Předmět zdravotní a sociální pojištění v invalidním důchodu
Dotaz

Dobrý  den,

měla bych prosbu jak je to se zákonem ohledně zdravotního  a sociálního pojištění v invalidním důchodu. Rodiče jsou v invalidním důchodu, otec v celkovém a mamka v částečném. Mamka je vedená na úřadu práce, kde jí nyní oznámili , že musí nastoupit na veřejně prospěšné práce zdarma, ale zdravotní stav jí to neumožňuje . Musí to přijmout? A kdyby se odhlásila z úřadu práce , kdo by za ní platil zdravotní a sociální pojištění? Je sociální pojištění důležité? Musí se platit ?Předem moc děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

u příjemců  ID I. - III. stupně je hrazeno zdravotní pojištění státem. U ID III. stupně jsou roky započítávány, jako kdyby občan pracoval. U ID I. a II. stupně není doba pobírání ID započítávána do odpracované doby nároku na starobní důchod. Pokud je Vaší mamince více než 55 let, tak jsoum jí započítávány 3 roky evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP započítávány do nároku na starobní důchod. Pokud je Vaší mamince méně než 55 let, tak je započítáván poze rok v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP. To znamená, že pokud vaše matka již nemá započítávanou dobu z evidence ÚP, tak může se odhlásit z evidence ÚP. Pokud Vaší matce přišlo, že má jít na veřejně prospěšné práce, doporučuji, aby si donesla potvrzení od lékaře, že tyto práce nemůže vykonávat.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní,rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.