Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zdravotní a sociální pojištění

Autor Helena Berková
Předmět Zdravotní a sociální pojištění
Dotaz

Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za rychlou odpověď na včerejší dotaz. Mám ještě jeden dotaz. Od 7.7.2012 jsem evidována na ÚP jako uchazečka o zaměstnání z důvodu neprodloužení smlouvy na dobu určitou (pracovala jsem u firmy 2 roky). Do té doby jsem na ÚP byla přiřazena k paní, která se stará o uchazeče o zaměstnání. Od 4.1.2013 jsem ČID II. stupně, mám ZTP/P a byla jsem přeřazena k paní, která se stará o invalidní osoby. Na můj dotaz. jak to je se zdravotním a sociálním pojištění mi odpověděli následovně. Jak ÚP, tak i na OSSZ se shodli, že zdravotní pojištění mi hradí stát po dobu, kdy budu hlášená na ÚP. Ovšem ohl. sociálního pojištění se neshodli. V říjnu mi bude 52 let. Prosím jak to doopravdy je? Kdo platí a jak dlouho sociální pojištění, když jsem ČID II. stupně? Od kdy bych si měla začít hradit sociální pojištění? Jak je to v případě PID III. stupně? Částku mi asi nejspíše sdělí na OSSZ. V lednu 2014 jdu po roce před posudkovou komisi, kde můj stav budou opět posuzovat. Od doby co jsem v ČID se můj stav spíš zhoršil než zlepšil, což znamená, že můj zdravotní stav mi zatím neumožňuje pracovat ani na zkrácenou pracovní dobu. Jak dlouho mohu být evidována na ÚP bez toho, že bych si musela najít zaměstnání? Omlouvám se, možná za jasné odpovědi, ale ve všem jsem nováček a informace sháním kde se dá, ale bohužel ani na zodpovědných místech se kolikrát neschodnou nebo nevědí. Děkuji předem za odpověď. Přeji krásný zbytek dne. Berková Helena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Berková,

zdravotní pojištění je za Vás hrazeno po dobu evidence jako uchazeče o zaměstnání na ÚP. Ohledně sociálního pojištění je osobě do 55 let věku  v evidenci ÚP počítáno do nároku na starobní důchod doba 1 roku. Osobě nad 55 let v evidenci ÚP jako uchazeče o zaměstnání jsou počítány do nároku na starobní důchod 3 roky.

S pozdravem Václav krása