Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zdravotní a sociální a smlouva na HPP

Autor hana
Předmět zdravotní a sociální a smlouva na HPP
Dotaz Přeji krásný den, Sepisovala jsem smlouvu na novou práci je nadepsaná jako PRACOVNÍ SMLOUVA, tvrdili, že jde o práci na HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR, JE V NÍ zmínka o dovolené 20 dní, nic tam ale třeba není o tom, že budou platit zdravotní a sociální, JE TO TAK SPRÁVNĚ? Jak si to mám po první výplatě ověřit? Jak jste psal, že částečně platím ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ já a částečně zaměstnavatel, zařizuje to placení mé části zdravotní a sociálního u HPP ZAMĚSTNAVATEL STRŽENÍM ZE MZDY? U práce na DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI, mi bylo řečeno, že zdravotní a sociální PŘI VÝDĚLKU POD 10 TISÍC, neplatí, a že zdravotní PLATÍ STÁLE STÁT a sociální zaměstnavatel při malém výdělku pod 10 tisíc neplatí. Děkuji za odpovědi a přejí krásný den.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

do pracovní smlouvy se opravdu neuvádí, že Váš zaměstnavatel a Vy budete platit sociální a zdravotní pojištění, to je u pracovní smlouvy dáno zákonem. Pokud jde o smlouvu dohoda o pracovní činnosti, tak se také platí zdravotní a sociální pojištění a nezáleží na tom, kolik si vyděláte. To máte chybou informaci. Poiuze u smlouvy dohoda o provedení práce se skutečně neplatí sociální a zdravotní pojištění, pokud odměna nečiní více jak 10 000 Kč za měsíc. není však pravda, že pokud pracujete na smlouvu DPP, že by za Vás stát platil sociální a zdravotní pojištění. Musela byste si ho stejně platit, pokud nejste osovobozena od platby sociálního a zdravotního pojištění například pro invaliditu, pobírání rodičovského příspěvku a podobně.

S pozdravem Václav Krása