Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zamítnutí průkazu ZTP

Autor Lenka
Předmět Zamítnutí průkazu ZTP
Dotaz Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s dotazem, který se zde ve Vaší poradně vyskytuje často, nicméně jsem nenašla přesnou situaci, ve které jsem se ocitla,a proto jsem se odhodlala Vám napsat. Dne 5.4.2017 mi byl přiznán invalidní důchod II.stupně - diagnoza: dědičná dystrofie sítnice, cystoidní maculární edém při retinopatii pigmentosa s oboustranným zúžením zorného pole na 10st. Nejdříve jsem o průkaz ZTP nechtěla žádat, ale mé postupné problémy s orientací v prostoru mne k tomu dohnaly. Bohužel žádost byla zamítnuta s odůvodněním, že "se jedná o slabozrakost obou očí s poruchou zorného pole. Nejedná se o praktickou nevidomost a že nejsem osoba se zdravotním postižením, které podstatně omezuje schopnost pohyblivosti nebo orientace". Tohle odůvodnění striktně odmítám a zvažuji odvolání, ale ráda bych znala Váš názor, zda-li to má cenu. Je mi jasné, že dle Zákona č. 329/2011 Sb úplně nezapadám do tabulek na získání průkazu ZTP, ovšem troufám si tvrdit, že nebyly posouzeny všechny okolnosti mého stavu. Jedná se zejména o velmi špatnou orientaci v prostoru - v obchodech, v prostoru s velkým množstvím lidí, často nejsem schopna najít např. wc či vstup do budovy. Prostory jako např. vlakové či autobusové nádraží, stanice metra, schodiště jsou pro mne velmi psychicky náročné a jsem schopna se pohybovat jen velmi pomalu, často jen s dopomocí druhé osoby.Nástup a výstup z dopravních prostředků mi taktéž činí velké obtíže a vzhledem k tomu, že nesmím řídit auto, jsou prostředky hromadné dopravy mým jediným možným dopravním prostředkem. S mým onemocněním také souvisí šeroslepost - druhotný příznak retinitis pigmentosa - v šeru či ve večerních a nočních hodinách nejsem schopna se vůbec pohybovat sama, vždy musím mít doprovod, taktéž při špatném osvětlení v budovách a interierech. Domnívám se, že všechny tyto skutečnosti nebyly vzaty v potaz a že pokud by se tak stalo, mohla bych mít na průkaz ZTP nárok s odkazem na portál MPSV kde je uvedeno, že: "Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže". Omlouvám se za velmi dlouhý dotaz a budu Vám velmi vděčná za odpověď. Přeji pěkný den, Lenka.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lenko,

já se domnívám, že má cenu se odvolat. Musíte se však odvolat do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Ve svém dotazu jste přesně popsala Vaše obtíže a myslím, že tak byste měla uvést odůvodnění Vašeho odvolání. Důležité je, že nemoc je progresivní, a tudíž, že Vaše obtríže se budou pravděpodobně zvětšovat.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji