Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zaměstnávání osob se sníženou prac. schopností

Autor Jiřina
Předmět zaměstnávání osob se sníženou prac. schopností
Dotaz

Dobrý den,

Mám problémy s krční páteří, nechci zacházet do podrobností. Jde mi o to, že jsem v roce 2006 žádala o částeční invalidní důchod. Byla jsem před komisí a závěr byl takový, že nejsem částečně invalidní, protože má schpnost soustavné výdělěčné činnosti poklesla z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pouze o 25 % a bylo mi řečeno, že si mám požádat o uznání osobou zdravotně znevýhodněnou.Od pracovního úřadu jsem na základě žádosti obdržela rozhodnutí o uznání osobou zdravotně znevýhodněnou podle § 67 odst. c) a odst. 3 zákona o zaměstnanostis platností TRVALE. Jak jsem ale zjistila toto rozhodnutí je mi k ničemu. Obešla jsem nespočet zaměstnavatelů, ale po předložení tohoto rozhodnutí mě všude odmítli. Nakonec jsem našla místo v chráněné dílně, kde brali ohledy na mé omezení a měla jsem alespoň nějaký malý příjem. Budeme se však stěhovat a dojíždět je pro mě nereálné. Snažila jsem se tedy najít práci v místě nového bydliště. Našla jsem firmu "prádelnu" kde zaměstnávají zdravotně postižené. Pan vedoucí mi sdělil, že od července bude mít volné místo a že by mě zaměstnal. Ptal se zda mám invalidní důchod a když jsem mu řekla, že né a ukázala mu zmíněné rozhodnutí o  uznání osobou zdravotně znevýhodněnou, řekl mi že může zaměstnat jen osoby s částečným invalidním důchodem. Když jsem mu sdělila, že jsem již pracovala v cháněné dílně, kde na mě také dostávali zaměstnavatelé příspěvek na základě tohoto rozhodnutí, nebyl si  jistý a řekl, že mi zavolá. Ještě ten den se ozval, ale prý mě nemůže zaměstnat, když nemám invalidní důchod.  Protože nemohu nic jiného sehnat, byla jsem i v minulém místě, v chráněné dílně i za cenu dojíždění, ale i zde mi také řekli, že došlo k nějakým změnám v legislativě a že mé uznání osobou znevýhodněnou, kde mám uvedeno TRVALE platí pouze do roku 2015 a poté již nebudu osobou znevýhodněnou a mám si prý zažádat o invalidní důchod.

Pane Krása, jak to tedy prosím je? Mohou mě zaměstnat v cháněné dílně i jako osobu znevýhodněnou a pobírat na mě příspěvek či nikoli? A jak je to s těmi změnami a platností mého znevýhodnění? Ptala jsem se i na několika úřadech práce a všude mi to říkali jinak.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Kašparová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jiřino,

skutečně je to tak, že institut osoby zdravotně znevýhodněné platí do konce roku 2014, potom bude zrušen. marně jsme bojovali o tuto věc. V chráněných dílnách tudíž budou pobírat příspěvky na osoby zdravotně znevýhodněné pouze do konce roku 2014. přesto se domnívám, že by Vás do té doby mohli zaměstnat.

S pozdravem Václav Krása