Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zaměstnanost a podmínky ZTP v době koronaviru

Autor Petr Svěrák
Předmět Zaměstnanost a podmínky ZTP v době koronaviru
Dotaz

Dobrý den, má diagnoza je hereditární spastická paraparéza, mám ZTP průkaz a částečný inv.důchod. Pracuji ale na částečný úvazek v prodejně železářství na pozici prodejce, skladníka a v podstatě každý den jsem za volantem služebního auta a rozvážím zboží zákazníkům nebo přivážím zboží od dodavatelů. Vše samozřejmě za současných podmínek, tedy rouška, pravidelná hygiena a dezinfekce. Vzhledem k tomu, že tento a jiný sortiment je prodejný pouze pro podnikatele a firmy, tak razantně ubylo zákazníků. Potencionálně tedy hrozí, že dojde na snižování stavu. Zajímalo by mě tedy, jakou já, jako držitel ZTP průkazu,, mám ochranu před případným propouštěním, případně výhody před ostatními zaměstnanci.

Ptám se sám za sebe, ale určitě by tuto informaci uvítali i ostatní, protože ZTP a ZTP/P pracovníků je v pracovním procesu dost. V tisku je spousta informací, v současnosti hlavně o upřednostnění nákupu seniorů v určitém čase, ale o zaměstnaných handikepovaných občanech jsem zatím nic neslyšel, a to je potřeba napravit.

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Petr Svěrák

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Svěráku,

zákoník práce nemá žádnou zvláštní ochranu při ukončení pracovního poměru. Zákoník práce spíše stanoví možné úlevy. V případě, že dojde k propouštění zaměstnanců, žádná zvýšená ochrana není.

S pozdravem Václav Krása