Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zaměstnání při ČID

Autor Patrik Novák
Předmět Zaměstnání při ČID
Dotaz Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, proč je nutnost, když je člověk v ČID být registrován na úřadě práce, když už nepobírá žádnou podporu? Je i u ČID plátcem pojistného stát? Když se člověk odhlásí z ÚP, musí pracovat na základě pracovní smlouvy, kdy za něj bude zaměstnavatel odvádět pojištění nebo si může najít jen brigádu na Dohodu o provedení práce, kde už za něj nebude nikdo nic odvádět a v tomto případě nevzniknou pro toho člověka na ČID žádné další náklady? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováku,

při pobírání ID I. nebo II. stupně za příjemce platí stát pouze zdravotní pojištění. Pokud je občan evidován na ÚP, tak do dovršení věku 55 let, je mu jeden rok evidence uchazeče o zaměstnání počítán jako odpracovaná doba do nároku na starobní důchod. Pokud je osoba pobírající ČID starší 55 let, jsou počítány tři roky evidence do nároku na starobní důchod. Z toho důvodu je dobré být v evidenci ÚP.

S pozdravem Václav Krása