Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zaměstnání osoby ze zdravotním postižením

Autor Petr Krejčí
Předmět Zaměstnání osoby ze zdravotním postižením
Dotaz

Dobrý den pane Krása,

pobírám ID III. st., ID mi byl přiznán na základě ustanovení § 26 zákona 155/1995, je invalidní dle § 39 odst. 1 zákona 155/1995. Jde o invaliditu třetího stupně dle § 39 odst. 2 písm. c)  cit. zákona.Není schopen výdělečné činnosti za scela mimořádných podmínek.

Velice rád bych si k důchodu přivydělal nějakou korunu,bohužel v nikde v naší blízkosti nejsou žádné chráněné dílny ap.Nic méně skýtá se mi možnost pracovat u jednoho podnikatele,který podniká v oboru tesařství.Náplní mé práce by byla práce u mne doma (práce na PC - příjem zakázek, administrativa, tel. kontakt se zákazníkem).Ptám se tedy-mohu být takto zaměstnán a v případě,že mne tento podnikatel zaměstná může od ÚP pobírat nějakou dotaci,či má jiné úlevy,případně na jakou byť minimální mzdu bych měl nárok? Podotýkám,že by se jednalo o 3-4 hodiny denně.

Děkuji za odpověď a jsem z pozdravem

Petr Krejčí

Odpověd na dotaz:

ážený pane Krejčí,

jako příjemce ID III. stupně můžete pracovat asi na třetinu úvazku. Problém je v tom, že Váš zaměstnavatel nemůže dostat žádnou dotaci, protože Vy jako osoba ve III. stupni invalidity nemůžete být evidován na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Je zcela na dohodě mezi Vámi a Vašim zaměstnavatelem, jakou budete mít mzdu. Váš zaměstnavatel by mohl uplatnit pouze slevu na dani z příjmu právnických osob, a to ve výši 60 000,- Kč ročně.

S pozdravem Václav Krása