Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zaměstnání osoby požívající ID 3.stupně

Autor Marek Mlčoch
Předmět Zaměstnání osoby požívající ID 3.stupně
Dotaz

Dobrý večer pane Krása,

snažil jsem se to vyčíst zde i jinde na internetu, ale nenašel jsem uspokojivé odpovědi, proto se obracím na Vás se svým dotazem. Pobírám plný invalidní důchod (v současnosti 3.stupně) od května 2008 - další kontrolní lékařskou prohlídku mám v červnu 2012. Minulý týden jsem úspěšně dokončil studium na vysoké škole a i díky úspěšné transplantaci v (září 2009) si chci najít práci a pracovat. Nicméně přece jen nechci se zbytečně zbavovat důchodu, jak to tedy je?! Vím že tu radíte lidem mít úvazek na 1/3, ale přece jen já bych chtěl pracovat díky svému vzdělání v nemocnicích jako technický pracovník a nevím jestli to mám potenciálnímu zaměstnavateli říkat, že jsem ID 3.stupně či jestli přímo musím - stejně tak jestli musím oznámit na OSSZ, že jsem případně zaměstnán kde na jakou pozici za jaký plat atd. ?

Pokud o důchod přijdu, tak bohužel a dokud to půjde budu pracovat na plný úvazek - přece jen pro mladého člověka, který by rád založil i rodinu je ID nedostatečný příjem... Pokud bych pracoval i pobíral důchod a při další kontrole mi byl přece jen důchod odebrán, budu muset zpětně vrátit vyplacený důchod od doby získání zaměstnání?

Předem děkuji za Váš čas strávený nad mým dotazem,

Marek M.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mlčochu,

jediná šance je, že byste byl překvalifikován a Váš ID byl stanoven podle § 39, odst. 4 písmene f) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém piojištění. Pokud je takto stanioven ID, tak je zároveň stanoveno, že příjemce tohoto ID může pracovat za mimořádnýczh pracovních podmínek. V ostatních případěch vždy vzniká nebezpečí, že Vám ID bude odebrán.

S pozdravem Václav Krása