Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zaměstnání invalidního důchodce lll. stupně

Autor Irena Choutková
Předmět zaměstnání invalidního důchodce lll. stupně
Dotaz

Dobrý den, prosím o radu... Manžel je již řadu let v plném invalidním důchodě a nyní se mu naskytla možnost pracovat s ohledem na jeho zdravotní stav. Jedná se o celoroční zaměstnání s výdělkem do 5 tisíc měsíčně. Jakou smlouvu s ním má zaměsnavatel uzavřít, jaké odvody se platí a kam všude se to musí ohlásit ? Jedná se o zaměstnavatele, který zatím takto postižené zaměstnance neměl. Děkuji za odpověď, Choutková.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Choutková,

při dlouhodobém zaměstnání lze uzavřít pouze normální pracovní smlouvu a nebo dohodu o pracovní činnosti. V každém případě Váš manžel je povinnen odvádět normální výši sociálního a zdrvotního pojištění. Jen upozorňuji, že pokud pracovní činnost bude delší než 1/3 pracovního úvazku, může mít Váš manžel při následné kontrole zdravotního stavu problém s uchováním ID III. stupně. Proto by bylo dobré ošetřit tuto věc v pracovní smlouvě tak, aby pracovní úvazek nebyl příliš vysoký.

S pozdravem Václav Krása