Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zaměstnanec versus zaměstnavatel

Autor Hana
Předmět zaměstnanec versus zaměstnavatel
Dotaz

Dobrý den,potřebuji poradit.Pobírám invalidní důchod 1. stupně.Ze zdravotních důvodů jsem jeden rok marodila. Jsem prodavačkaPracovala jsem v pondělí,středa a pátek.Bylo to 30hod týdně.. Právě jsem nastoupila do práce a zaměstnavatel mi zdělil,že budu pracovat jenom odpoledne od 13hod. do 18hod celých pět dní v týdnu..Já ale dojíždím 20km .Ale do místa odkud mi jede autobus musím pěšky,protože mi autobus nejede Je to asi 3km v létě v zimě..Ale já to neujdu,mám omezení a ujdu tak 800metrů.Mám jednu berlu.A to samé i večer,když se vracím z práce,taky mi nic nejede.Měl by mi zaměstnavatel vyjít vstříc  po 18 letech,které pro něho pracuji .Může mi nařídit jenom odpolední  směny,jak mám prosím postupovat.Děkuji s pozdravem .Hana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

bohužel žádný zákon explicitně nestanoví zvýšenou ochranu zaměstnanců se zdravotním postižením. Pouze § 103, odst. 5, zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen při zaměstnávání osob se zdravotním postižením provést opatření k úpravě pracovních podmínek, což by mohlo být vztaženo i na Váš případ. Musíte se zkrátka se zaměswtnavatelem nějak dohodnout.

Pokud však bude trvat na tom, že Vám nemůže nabídnout jinou práci než v odpolední směně a Vy nebudete moci tuto činost vykonávat, může Vás zaměstnavatel propustit.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji