Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Záloha na invalidní důchod a neschopnost pracovat při ČID

Autor Helena
Předmět Záloha na invalidní důchod a neschopnost pracovat při ČID
Dotaz

Dobrý večer,

pane Kráso mám tento dotaz: dne 7.9.2011 mi byl přiznán invalidní důchod 2.stupně se zpětnou platností od 24.8.2011. U komise mi bylo řečeno, že rozhodnutí dostanu do 3 měsíců, ale slyšela jsem, že obvykle to trvá mnohem déle. Ptala jsem se na OSSZ u nás v Plzni a pracovnice mi řekla, že o zálohách rozhodují v Praze. Ale budou to již  2 měsíce a nic se neděje, proto se ptám, jak dlouho mám čekat, zda mi vůbec byla podána správná informace a nemám si nějakým způsobem sama o zálohu zažádat, mám-li na ní při ČID vůbec nárok nebo musím čekat až na rozhodnutí, s kterým dostanu i platební výměr? Jak asi dlouho budu na rozhodnutí čekat? Nejsem totiž schopna pracovat, i když mám přiznaný pouze 2.stupeň, budu nucena zůstat doma a budu tudíž závislá na tomto důchodu (a platu manžela). Mám velké psychické problémy a těžké závratě, bylo mi však u komise řečeno, že na to mi plný invalidní důchod nikdo nedá, že dnes se dává jen opravdu těžkým případům. 

Z toho vyplývá moje druhá otázka: jaký dopad na mě bude mít, když nebudu s ČID pracovat? Je mi 53 let a mám 8 let do starobního důchodu, 35 let mám pravděpodobně odpracováno. Budu moci pak normálně přejít do starobního důchodu? Vím, že se musím hlásit na Úřadu práce a tam prý mi budou hledat práci - je tedy povinnost s ČID pracovat? Mohu nabízenou práci odmítnout, když přinesu potvrzení od lékaře, že ji nemohu vykonávat, aniž bych byla z Úřadu práce vyloučena? Nebo jakým jiným způsobem mohu zůstat doma, abych za 8 let dostala normální starobní důchod? Děkuji, jsem z toho dosti zoufalá, zatím pracuji na částečný úvazek, ale nezvládám to, pracovní neschopnost není řešení, je vždy na chvíli. Doma se moje problémy vždy upraví, a tak mi je neschopnost ukončena, po pár týdnech práce znova přestávám zvládat a tak pořád dokola, pravděpodobně se mnou zaměstnavatel sám pracovní poměr ukončí, bylo mi naznačeno, že mi toto nebudou už déle trpět.

Předem děkuji za odpovědi. S pozdravem Helena Luňáčková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Luňáčková,

administrativa ČSSZ je opravdu pomalá a vše jim dlouho trvá. Správní řád umožňuje ČSSD rozhodnout do 90 dní. Doporučuji Vám, abyste si došla na OSSZ a požádala je o intervenci ve věci zálohy na důchod. Je nezbytné, abyste se přihlásila na ÚP, tím získáte další rok pojištění na starobní důchod. Pokud máte odpracováno 35 tak máte na starobní důchod nárok a po dosažení věku odchodu do starobního důchodu si o něj budete moci požádat. Jen Vás upozorňuji, že za každý odpracovaný rok získáváte 1,5 % pro výpočet Vašeho důchodu z vyměřovacího základu. Proto je dobré pracovat co nejdéle.

S pozdravem Václav Krása