Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Žádost o radu

Autor Jaroslav
Předmět Žádost o radu
Dotaz Vážený pane Kráso, Dovoluji obrátit se na Vás o radu v následující záležitosti. V létě 2011 jsem onemocněl (amoce sítnice pr.oka),následovalo několik operací a léčba trvala více než rok,kdy bylo nutné,abych měl aplikován silikon,který však omezuje vidění.Po roce mi byl silikon vypuštěn,následovala recidíva,kdy sítnice se v plném rozsahu opět odchlípla a následovala reoperace a opětná aplikace silikonu.Levé oko mám po operaci šedého zákalu a vidění je též zhoršené.Jelikož jsem vzhledem k tomuto nemohl vykonávat žádné zaměstnání (v postatě jsem neviděl)musel jsem zůstat na úřadu práce,kde jsem doposud.Lékaři mi navrhli I.st.invalidity a však tato se nezapočítává do odpracovaných let na důchod.Zajímalo by mě,pokud bude tato situace nadále trvat (v podstatě nevidím)a tudíž nemohu vykonávat žádné zaměstnání,jak bude tato situace posuzována a započítány roky na důchod,jak mám v této situaci postupovat. Děkuji Jaroslav

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jaroslave,

to je velmi složitá situace. Pokud budete v pracovní neschopnosti, tak Vám je doba započítávána do nároku na starobní důchod. proto by bylo nejlépe, kdybyste do doby vylečení nebo stabilizace zdravotního stavu byl v pracovní neschopnosti, pokud máte ještě nárok na výplatu dávek. revizní lékař vaší pojišťovny může dobu Vaší pracovní neschopnosti prodloužit na dobu 2 let. To by Vám možná stačilo. Jinak Vám opravdu budou chybět odpracované roky při stanovení starobního důchodu.

S pozdravem Václav Krása