Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Začal jsem před týdnem pracovat a aktuálně mi byl přiznán PID, o který jsem požádal před několika měsíci

Autor František
Předmět Začal jsem před týdnem pracovat a aktuálně mi byl přiznán PID, o který jsem požádal před několika měsíci
Dotaz Dobrý den pane Kráso, jsem invalidní více než 20 let, střídavě v ČID, PID, střídavě jsem proto buď doma, nebo příležitostně pracuji, ev. jsem veden na ÚP. Z posledního zaměstnání na pol.úvazek při ČID 2.st. jsem dostal výpověď pro nadbytečnost a téměř 3 roky byl veden na Úřadu práce. Začátkem února t.r. jsem na radu své praktické lékařky požádal o PID. Nastoupil jsem totiž v lednu na místo vhodné pro invalidního člověka, které mi nabídl Úřad práce, ale bohužel jsem jej zdravotně - fyticky nezvládl (jednalo se o pochůzkovou činnost ostrahy, noční směny), proto jsem byl nucen ve zkušební době odejít. Od ÚP jsem již žádnou podporu nepobíral. Nyní jsem se přes výběrové řízení dostal k místu v administrativě, které vykonávám od 1.6. Je to zatím velmi krátká doba na hodnocení, ale práci zvládám, sedím u PC, vyřizuji pomocí telefonu a mailu objednávky, jsem v teple, bez fyzické námahy a jsem hlavně spokojený a cítím se konečně po strašně dlouhé době užitečný. Já vím, že mám moc diagnóz, jsem hlavně fyzicky omezen v mnoha činnostech, ale chci něco dělat! Najít vhodnou práci se jeví téměř zázrakem a ten se mi asi právě stal. Jenže: včera jsem obdržel rozhodnutí MSSZ, kde mi sdělují, že jsem uznán plně invalidní zpětně od 12.3., na základě předložené zdrav. dokumentace a bez mé účasti u jednání. Strašně rád bych zkusil novou práci, ale nedokážu dnes říci, zda a jak ji budu zvládat dlouhodobě. Ničí mne však být stále zavřený doma... Jakým způsobem mám oznámit MSSZ, že jsem si našel práci, jsem v ní týden, nevím, jak ji ještě budu zvládat a přesto považuji za nemorální, abych pobíral PID? Kdyby toto rozhodnutí přišlo o pár týdnů dříve, nemusel bych nic řešit a byl rád, že mám zase zpátky PID. Teď jsem po letech našel práci, která mne baví, jsem zase mezi lidmi a je mi po psychické stránce lépe než doma. Když ale zjistím (třeba za měsíc, dva), že jsem se přecenil, práci nezvládnu, budu opět tam, kde jsem byl, bez důchodu a s mizivou nadějí najít vhodnou práci. Mám zkusit nyní pracovat i při pobírání PID? Nebo jak to řešit? Děkuji za radu.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Františku,

doporučuji Vám, abyste pracoval při pobírání PID. Pokud v práci budete moci zůstat a práce Vám půjde, tak se nic neděje. při příští kontrole Vašeho PID může úřad konstatovat, že vzhledem k tomu, že pracujete na plný úvazek, Vám může snížit stupeň ID na ČID. nejsou tam však žádné sankce, takže se peníze zpět nevrací. prostě určitým dnem by byl ID změněn. Jiná možnost asi není.

S pozdravem Václav Krása