Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výpoved z pracovního poměru.

Autor Ivana Brejchová
Předmět Výpoved z pracovního poměru.
Dotaz

Vážený pane Kráso,

pobírám částečný invalidní důchod, v říjnu 2008 jsem byla hospitalizována na JIP interním oddělení v Ceských Budějovicích, sama jsem v prosinci 2008 ukončila pracovní neschopnost abych dlouho nechyběla a v lednu nastoupila do práce. Hned po příchodu jsem dostala výpověd z nadbytečnosti a mé místo bylo zrušeno. Můj pracovní poměr končí 31.01.2009. Byla jsem zaměstnán u Všeobecné zdravotní pojištovny ceské budějovice, cítím hroznou křivdu, že taková instituce jako VZP se zbavuje lidí zdravotně postižených i když by měla jít příkladem.

Slyšela jsem, že organizace, která je zřízená státem, což nevím jistě, nesmí propouštět zdravotně postižené občany, VZP byla zřízena Ceským národním shromážděním dle zákona 551-91 Sb. Nemám však právní vzdělání tak se na Vás obracím zda jednala VZP v souladu se zákonem, zda mi neměla nabídnout jinou práci, nebo zda vůbec může propouštět zdravotně postižené občany. Děkuji Vám předem za Váš čas i odpověd s pozdravem Brejchová Ivana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Brejchová,

zaměstnávání osob se zdravotním postižením je právně u všech zaměstnavatelů upraveno stejně. Proto není pravda, že veřejná instituce má větší povinnost při zaměstnávání zdravotně postižených. Pokud jste dostala výpověď pro nadbytečnost, tak byste musela prokázat, že tomu tak nebylo, jinak VZP postupovala v souladu se zákonem.

S pozdravem Václav Krása