Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výpověd kvůli invalidnímu důchodu

Autor Dana
Předmět Výpověd kvůli invalidnímu důchodu
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Loňského roku mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně.V rozhodnutí mám uvedený § 39 odst. 2 písm. a). Doklady o pobírání invalidního důchodu jsem doložila zaměstnavateli. Předem jsme se dohodli o změně, nebo úpravě pracovního zařazení. Podle doloženého lékařského posudku, mě pracovní činnost omezovala pouze ve zvedání těžkých předmětů, přičemž do 15 kg jsem schopna zvednout. Bohužel u zaměstnavatele je potřeba zvedat břemena nad 15 kg, což jako žena ze zákona nemůžu. Ani po předchozí dohodě mi nenabídl jiné pracovní uplatnění, i přesto, že ve firmě bylo. Z tohoto důvodu mi dal výpověd, s tím, že jsem pozbyla schopnost vykonávat svou profesi. Jediná možnost je obrátit na soud, ale nejsem si jista, zda bych uspěla.

Momentálně jsem bez práce a hledám nové zaměstnání. Dále se Vás chci zeptat, jestli jsem povinna novému zaměstnavateli hlásit pobírání invalidního důchodu. Na základě výše zmíněné skutečnosti mám opodstatněné obavy, aby mě nový zaměstnavatel zaměstnal, nebo eventuelně nepropustil. Případně pokud bych tuto skutečnost nenahlásila, zda mi hrozí nějaký postih. Peněžní částka ID, kterou pobírám mi nestačí na pokrytí životních nákladů. Jsem nucena si najít zaměstnání.

Předem děkuji za vaší odpověd a čas, který jste mi věnoval. Dana 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dano,

novému zaměstnavateli byste měla hlásit, že jste příjemcem ID I. stupně. Pokud jde o rozvázání pracovního poměru, domnívám se, že jste udělala chybu, že jste se neobrátila na soud. Pokud se u bývalého zaměstnavatele zvedají těžší břemena než 15 kg, měl by na to mít vyjímku, jinak je to protizákonný postup. Doporučuji se na soud ještě obrátit.

S pozdravem Václav Krása