výpověď

Dobrý den, pracuji letos 15 let na městském úřadě,mám přiznán částečný inv. důchod a jsem uznána osobou zdravotně znevýhodněnou.Mojí pracovní náplní jsou dávky hmotné nouze, jde o menší úřad takže k tomu navazují ještě pár maličkosti jako je např. deska,czech point. Toto vykonávám rok. Předtím jsem vykonávala přestupkovou agendu(obč.soužití a majetek) a měla jsem na starosti přijímání žadatelů do domova důchodců a DPS. Zkrátka rozhodnutí o úhradách jak bylo v minulosti. Před rokem mě změnili pracovní náplň v rámci našeho odboru a to podotýkám bylo z důvodu, že jsem úspěšně složila přijímací zkoušky na VŠ, abych si doplnila další vzdělání, mám maturitu. Mimo to mám ještě dvě odborné způsobilosti na úseku přestupků a sociálních služeb a dávek. Dnešního dne mi bylo oznámeno, že budu vykonávat ke své činnosti ještě agentu bytového a nebytového hospodářství. S tím jsem však nesouhlasila, že moje činnost je plně využita a toto bych nemohla v takovém rozsahu vykonávat. Na to mi bylo sděleno, že když to nepodepíšu, tak se jedná o hrubé porušení pracovní kázně a bude následovat výpověď. Mohou mi tedy takto formulovanou větou dát výpověď, když jsem osobou zdravotně znevýhodněnou a zda se hrubé porušení pracovní kázně týká i odmítnutí další práce? Děkuji předem za odpověď- Zdraví Tobišková  
 
Lenka Tobišková

Vážená paní Tobišková,

základem pro posouzení Vašeho dotazu bude vymezení vašich pracovních povinností v pracovní smlouvě (vymezení náplně práce). Jestliže rozsah Vašich pracovních úkolů přesně vymezen není a záleží jen na zadání pracovních úkolů ze strany nadřízených, potom odmítnutí přidělené práce by skutečně mohlo být hodnoceno jako porušení pracovní kázně. Pokud je náplň Vaší stávající práce písemně vymezena jak popisujete, tak k dalšímu rozšíření může dojít pouze po vzájemné dohodě.Odmítnutí další práce, nad rámec vymezený pracovní smlouvou, by nemohlo být posuzováno jako porušení pracovní kázně. Do rozhodování je třeba zahrnout i ten fakt, že v případě byť i oprávněného odmítnutí další práce, Vám zaměstnavatel může znepříjemňovat další pracovní působení.

V případě dalších dotazů se můžete také obrátit na právní poradnu NRZP ČR e-mail: poradna@nrzp.cz nebo telefonicky : 266 753 427.

S pozdravem

 

Václav Krása