Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

výdělek při PID

Autor Marta
Předmět výdělek při PID
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

reaguji na nedávný dotaz Amálky, která se ptá na možnost výdělku při PID. Protože se tato otázka týká i mě, hledala jsem odpověď na internetu a kromě té Vaší , kde píšete, že  je nutno rozlišovat, podle jakého písmene byl PID přidělen,jsem ještě našla odpověď na stránkách Ligy vozíčkářů, dotaz č. 1007 ze září 2007, kde na  podobný dotaz odpovídá p. Leoš Spáčil zcela opačně.  - viz kopie níže . Jak to tedy je? Děkuji za odpověď, zdraví Marta

 

současná legislativa žádným způsobem neomezuje výdělek při pobírání PID, a to ani když Vám byl přiznán podle písmene a) nebo b). Práci, kterou budete vykonávat, by Vám měl schválit lékař, a pak Vám v tom vůbec nic nebrání.

Leoš Spáčil

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marto,

je pravdou, že současná legislativa výslovně možnost výdělečné činnosti neomezuje při žádném právním důvodu plné invalidity. Z ustanovení § 39 odst. 2 ve spojení s ustanovením § 6 odst. 5 vyhlášky č. 284/1995 Sb., však vyplývá, že v případě, kdy dojde k adaptaci na postižení a dlouhodobě příznivé stabilizaci zdravotního stavu lze dolní hranici míry poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti snížit až o 10 procentních bodů. Jestliže se tedy pro plnou invaliditu podle písm. a) vyžaduje pokles schopnosti výdělečné činnosti nejméně 66% vyplývá z toho, že při větším pracovním úvazku než cca 1/3 na delší dobu by mohlo dojít k odebrání plného invalidního důchodu a případně jeho změny na částečný invalidní důchod. U plného invalidního důchodu podle písm. b) takové nebezpečí nehrozí.

S pozdravem.

Václav Krása