Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Výdělek a invalidní důchod III. stupeň

Autor Alena Janáková
Předmět Výdělek a invalidní důchod III. stupeň
Dotaz

Dobrý den, manžel je invalida s tělesným postižením po úrazu (amputace pravé ruky  s velmi krátkým pahýlem paže) vedený ve III. stupni invalidity dle § 39 odst. 1 písm. a) z. č. 155/95 Sb v platném znění. S ohledem na to, že má poměrně malý invalidní důchod,  a potýkáme se s finančními problémy, by si chtěl přivydělat, nicméně na úřadu práce ho jako žadatele o práci odmítli zaregistrovat s tím, že pro registraci je třeba být invalida dle  § 39 odst. 4 písm. f) z. č. 155/1995 Sb, o důdodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Znamená to tedy, že případný zaměstnavatel manžela nebude moci čerpat některé z úlev či dotací pro zdravotně znevýhodněné? Může si manžel vůbec něco přivydělat a jak by to bylo, pokud by pracoval v pracovním úvazku 8 hod. denně? Je možné, že by mu byl invalidní důchod snížen na jiný stupeň? Nebo by bylo vhodnějším řešením žádat o příspěvek na péči, s ohledem na to, že nepříznivý stav způsobil pokles jeho soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66%. Invalidita manžela je pak uznaná od roku 1987. Děkuji za Vaši odpověď. Děkuji za opdověď.

Alena Janáková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Janáková,

doporučuji Vašemu manželovi, aby si podal žádost na změnu ID III. stupně tak, aby byl uznán ID III. stupně podle § 39, odt. 4, písmene f). V takovém případě by byl osobou, která může pracovat za mimořádných pracovních podmínek. Pokud by se mu to povedlo, tak by mohl pracovat na plný pracovní úvazek a ÚP by jej evidoval jako uchazeče o zaměstnání. Současný důchod, který pobírá skutečně neumožňuje zařazení manžela jako uchazeče o zaměstnání, ale pouze jako zájemce o zaměstnání. Doporučuji, aby Váš manžel o toto požádal. Pokud by nastoupil k nějakému zaměstnavateli, tak vzhledem k jeho evidenci jako zájemce o zaměstnání by zaměstnavatel měl nárok na příspěvek na zřízení chráněného pracoviště, případně na příspěvek na režijní náklady spojené se zaměstnáváním Vašeho manžela.

Váš manžel v současné době může pracovat pouze 3 hodiny denně, jinak by mu mohl být ID snížen, případně odebrán. Pokud by se však podařilo překvalifikovat ID jak jsem výše uvedl, toto omezení by Váš manžel již neměl.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji.