Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vyčerpání podpůrčí doby

Autor Karel
Předmět Vyčerpání podpůrčí doby
Dotaz

Dobrý den. Letos jsem byl uznán čí 1stupně. Nyní jsem omarodil s něčím jiným. Lkař mi na žlutý díl napsal kontrolu 30.7.2013. Dnes mi přišla nemocenská a tam jsem zjistil že mi vypršela podpůrčí doba. 3el jsem k lékaři a ten už věděl o co jde a že jim 2.7. volali ze sociálky že mi má pracovní neschopnost ukončit k tomu 2.7. a taky tak udělal. Tudíš musím zítra nečekaně do práce, ale hlavně nemám žádný doklad proč jsem byl doma od toho 2.7 do dneška 18.7. Co mám dělat? A co když dostanu angínu, nebo nebudu moc chodit do práce? Jak to bude lékař řešit? Přeci musím mít vždy něco pro zaměstnavatele i když mě nemocenskou nevyplácí. Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Karle,

pokud jste neporušil režim práce neschopného, tak postupovala OSSZ i Váš ošetřující lékař v rozporu se zákonem. U ID I. stupně není omezena podpůrčí doba a je stejná jako u jiných pracovníků. Tudíž je nesmyslné, aby OSSZ tvrdilo, že Vám vypršela podpůrčí doba. Zcela proti zákonu postupoval Váš ošetřující lékař. Nemůže Vám ukončit pracovní neschopnost zpětně. Lékař může ukončit pracovní neschopnost pouze v případě, že občan je již zdráv a může nastoupit do zaměstnání. To nemá žádnou souvislost s podpůrčí dobou. Například u příjemců ID III. stupně je omezena doba podpůrčí doby na 70 dní. To však neznamená, že ošetřující lékař ukončí pracovní neschopnost, když takový pacient není ještě zdráv. Shrnuto občan může být v pracovní neschopnosti i když nepobírá podporu v pracovní neschopnosti. Doporučuji Vám podat odvolání na OSSZ ve věci zastavení dávek v pracovní neschopnosti. Dále Vám doporučuji navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, aby Vám zrušil ono ukončení pracovní neschopnosti, jinak, že na něj podáte stížnost ke Krajskému reviznímu lékaři Vaší zdravotní Pojišťovny.

S pozdravem

Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.