Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vyčerpání podp.doby a nárok na novou nemocenskou

Autor Helena
Předmět Vyčerpání podp.doby a nárok na novou nemocenskou
Dotaz Dobrý den pane Kráso, nejprve chci napsat, že oceňuji, co pro nás nemocné děláte, vůbec to neberu jako samozřejmost. Ale stručný dotaz: Mám ČID 1.stupně. Po roce zaměstnání jsem musela na PN, marodila jsem plných 380 dnů. Nyní pobírám čtvrtý měsíc dávky z ÚP. Pracovat dlouhodobě nejsem schopná. Chápu dobře, že k nároku na další dávky z pracovní neschopnosti potřebuji nyní odpracovat "zuby nehty" alespoň 200 dnů, poté jít pravděpodobně na další PN a zkusit požádat případně o II.st.ID? Jde mi o podmínku: odpracování alespoň 190 dní v posledních dvou letech, aby byl nárok na nemocenskou. Moc děkuji za odpověď. Helena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Heleno,

je to trochu jinak. Pokud jste měla vyčerpáno 380 dní pracovní neschopnosti, tak Váš ošetřující lékař mohl požádat OSSZ o prodloužení podpůrčí doby. Podpůrčí dobu je možno vyčerpat až do 720 dní. 

Pokud jde o nový nástup na pracovní neschopnost, záleží na tom, jaké máte zaměstnání. Pokud jste nastoupila do nového zaměstnání tak prakticky hned můžete jít opět do pracovní neschopnosti. O tom, že by se muselo odpracovat 200 dní nic nevím. Pokud Vás lékař uzná práce neschopnou, tak máte nárok na nemocenské dávky. Pokud však pobíráte dávky ÚP, tak samozřejmě je situace jiná, protože nejste zaměstnaná, tak by Vám nebyly vypláceny dávky PN, ale i nadále byste brala dávky z ÚP. Jen upozorˇmnuji, že při dlouhodobé registraci na ÚP jako uchazeč o zaměstnání jste jako příjemce I: stupně ID zdravotně pojištěna, ale po jednom roce, pokud Vám není více než 55 let se Vám již nepočítá doba evidence jako doba náhradní pro účely starobního důchodu. To znamená, že byste si buď musela platit minimální sociální pojištění nebo opravdu sehnat zaměstnání. Jinak by Vám chyběly roky při dovršení nároku na starobní důchod a zůstal by Vám jako starobní důchod Váš současný ID I. stupně.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.