Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Věc

Autor Ladislav Gežo
Předmět Věc
Dotaz

Dobrý Den.měl bych dotaz. Zajímalo by mě jedna věc , je mi 32 let jsem v částečné invalidním důchodě, momentálně  nepracuji ,nejsem ani vedený na PU. Zajímalo by mě zda, za mě musí byt hrazeno socialní a zdravotní pojištění , jsem li  na částečným invalidním důchodě.Děkuji za odpověd.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Gežo,

situace je poněkud složitější, protože od letošního roku platí zásadní změna zákona o důchodovém pojištění. Jako příjemce důchodu I. nebo II. stupně za Vás stát platí zdravotní pojištění. Sociální pojištění sice teoreticky nemusíte platit, ale tím ztrácíte tím potřebné roky na přiznání starobního dlchodu. Vy jste ve věku, kdy bude muset mít při žádosti o starobní důchod odpracováno 35 let. Pokud si nebudete platit minimální sociální pojištění, to je 1600,- Kč, nebudete mít roky kdy nepracujete započítány do odpracovaných let nároku na starobní důchod. Proto Vám doporučuji, abyste ve vlastním zájmu minimální sociální pojištění platil.

S pozdravem Václav Krása