Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Úřad práce-roky na důchod

Autor Jana Vacková
Předmět Úřad práce-roky na důchod
Dotaz

Dobrý den,

               prosím o radu.Mám přiznán invalidní důchod 2.stupně.Do konce listopadu 2010 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti,nyní mám již jen invalidní důchod a jsem stále v evidenci úřadu práce.Pracovnice úřadu práce mi ale sdělila,že by bylo dobré.abych se nechala vyřadit z evidence,že pro mne práci nemá a že mám alespoň nějaký plat/důchod/.Jenomže,když jsem vedená na úřadu práce,počítají se mi také roky do důchodu,proto nevím,jak by to bylo,když bych se nechala vyřadit.Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vacková,

pracovnice ÚP Vám poradila špatně. V žádném případě se nenechte vyřadit z evidence uchazečů o práci. Je sice pravda, že zdravotní pojištění platí za příjemce ID II. stupně stát, ale problém je v uznaných letech do nároku na starobní důchod. Pokud byste nebyla v evidenci ÚP, tak Vám není tato doba započítávána do odpracované doby při nároku na starobní důchod. Pokud je Vám méně než 55 let, bude Vám započítán jeden rok odpracované doby do nároku na starobní důchod. pokud je Vám více než 55 let, budou Vám započítány do nároku tři roky, po které budete v evidenci ÚP. Jako uchazečka o zaměstnání, která je vedena na ÚP, můžete zároveň, v případě nutnosti obdržet nějaké dávky hmotné nouze a podobně.

S pozdravem Václav Krása