Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Ukončení pracovního poměru se zdravotních důvodů

Autor Anita
Předmět Ukončení pracovního poměru se zdravotních důvodů
Dotaz

Přeji hezký den,

obracím se na Vás s dotazem. Dne 28. května mi byl odoperován nádor mozku - vestibulární schwannom IV. stadiu. Operace se zdařila, nádor byla odstraněn za což jsem vděčná oborníkům v nemocnici Motol odd. ORL MUDr. Chovancovi a Zvěřinovi. Po operaci mám poruchu rovnováhy a nevolnostmi úporný tinnitus, špatně slyším na levé ucho, necítím polovinu tváře a jazyka k tomu mám  úzkostně depresivní poruchu  s kterou se léčím již 13 let , psychol. vyšetření prokázalo organickou poruchu mozku.  Dne 29.3.2013 mi byl přiznán invalidní důchod III. stupně,  dle §39 odst.odst.2 písm. c) zákona č.155/95 Sb., Nejsem schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Z důvodu dlouhodobě nepřiznivého zdrav. stavu mi poklesla zdravotní schopnost o 70% a nesplňuji podmínku ust. §6 vyhl. 359/2009 Sb.

Pracovní neschopnost mi končí 31.5.2013.  Téměř 20 let jsem byla státním zaměstnancem na FÚ a vykonávala psychicky náročnou práci kontrolóra. Pracovala jsem v terénu , denně jsem najezdila až 150 km. Nyní již tuto práci z uvedených zdravotních důvodů vykonávat nemohu.

Můžu požádat zaměstnavatele, aby mě přeřadil na pobočku v místě trvalého bydliště a mohla jsem vykonávat jednodušší administrativní práci na zkrácený úvazek a nebo nemůžu pracovat vůbec ? Mám zaměstnavateli předložit posudek o invaliditě? Jak mám  ukončit pracovní poměr?

V případě ukončení pracovního poměru si mohu přivydělat např. vedením účetnictví na které mám kvalifikaci.  Mohu vykonávat tuto pod. činnost na základě živn.oprávnění ? 

Děkuji Vám za odpověď Anita K.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Anito,

zaměstnavatel s Vámi pravděpodobně ukončí zaměstnání z důvodu vašeho zdravotního stavu. V takovém případě nemáte nárok ani na odstupné. Pokud byste se dohodla na přeřazení na jinou práci na zkrácený úvazek, tak to je možné. Vzhlkedem k pobírání ID III. stupně Vám doporučuji, aby Váš pracovní úvazek nebyl delší než 3 hodiny denně, jinak můžete mít potíže s ID. Můžete mít i živnostenský list, ale musela byste prokazovat, že neděláte déle než 3 hodiny.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.