Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ukončení prac. neschopnosti - invalidní důchod

Autor Koníčková Hana
Předmět ukončení prac. neschopnosti - invalidní důchod
Dotaz Dobrý den, prosím Vás o radu. Můj manžel byl v pracovní neschopnosti od druhé poloviny srpna 2012 z důvodu operace menisku a následné rehabilitace do 28.2.2013.Ode dne 25.3.2013 byl znovu v prac. neschopnosti pro zápal plic.Dne 8.4.2013 do 15.4.2013 byl hospitalizován v nemocnici s výslednou diagnózou - fibróza plic a chronická bronchitida.Následovala vyšetření ve fakultní nemocnici na klinice plicních nemocí.Od OSSZ přišlo upozornění, že 22.9.2013 uplyne podpůrčí doba pro výplatu nem.pojištění. Na radu praktického lékaře manžel požádal o přiznání invalidního důchodu. Dne 5.9.2013 bylo posudkovým lékařem řízení pozastaveno z důvodu plánované kontroly a dalšího vyšetření ve fakultní nemocnici dne 2.10.2013 s požadavkem na výsledek tohoto vyšetření. Manžel mezitím požádal o prodloužení výplaty nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Tato mu byla stanovena od 23.9. do 22.12.2013. Dne 22.10.2013 převzal posudek o invaliditě II.stupně k 2.10.2013. Přitom se má dostavit dle vyšetření z 2.10.2013 v listopadu na echokardiologické vyšetření pacienta s plicní fibrózou,vyšetření plicních funkcí a ke zvážení k zařazení do plánované studie s biologickou léčbou IPF. Dnes 31.10.2013 PL manželovi ukončil pracovní neschopnost k sobotě 2.11.2013 s tím, že má v pondělí nastoupit do práce, případně dát výpověď a nahlásit se na úřad práce. Doposud nemáme rozhodnutí o přidělení inv. důchodu, nevíme s manželem jak se dál zachovat. Manželovi nemoc nedovoluje fyzicky pracovat, nesmí prochladnout, nesmí přijít do styku s nemocnými (ani s obyčejným nachlazením). V souvislosti s možným zařazením do plánované studie s biologickou léčbou je mu postupně snižována dávka hlavního léku, takže se nyní cítí ještě hůře, než před posudkovým zhodnocením. Prosím o radu,jak máme postupovat dále, co s ukončenou pracovní neschopností? Děkuji za odpověď. Hana K.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Koníčková,

pokud již byl Vašemu manželovi ID přiznán, tak se jedná spíše o otázku času, kdy Vám bude oznámena výše důchodu a zahájena jeho výplata. Pokud manžel opravdu nemůže pracovat, tak by měl požádat svou pojiš´tovnu o prodloužení podpůrčí doby v nemoci - nejlépe se je obrátit na krajského revizního lékaře. Pokud podpůrčí doba není prodloužena, tak zaměstnavatel může zaměstnance propustit z důvodu zdravotního stavu, a potom je nezbytné se okamžitě nahlásit na ÚP do evidence uchazečů o zaměstnání, a to z toho důvodfu, aby manžel byl zdravotně pojištěn a prbvní rok evidence mu bude zároveň počítán jako odpracovaná doba do nároku na starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása