Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Ukončení PID a dávky v nezaměstnanosti

Autor A. Vaňková
Předmět Ukončení PID a dávky v nezaměstnanosti
Dotaz

Dobrý den,

jsem čtyři roky v PID a nyní jsem pozvána před posudkovou komisi. Vzhledem k tomu, že se mi zdravotní stav dost zlepšil, předpokládám, že invalidní důchod už asi nedostanu.

V mém okolí však není možno sehnat práci, tak asi skončím na pracovním úřadě.

Vypočítává se podpora v nezaměstnanosti z příjmu z předchozího zaměstnání před PID nebo se určuje jinak?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vaňková,

pokud je Vám ukončeno pobírání PID a přihlásíte se na úřad práce jako uchazečka o zaměstnání, máte právo na podporu v nezaměstnanosti. Jaká bude výše příspěvku v nezaměstnanosti nelze přesně zodpovědět. Při konzultaci s panem JUDr. Janem Hutařem ředitelem legislativního odboru NRZP ČR jsme došli k názoru, že není přesně právně definováno co se stane, kdy uchazeč neměl před přiznáním PID žádnou pracovní aktivitu. Nedokáži Vám odpovědět na dotaz z čeho a jakým způsobem bude vypočítávána podpora v nezaměstnanosti. Pokud jste měla pracovní aktivity před odchodem do PID je pravděpodobné, že Vám bude stanovena výše podpory v nezaměstnanosti z toho příjmu, ale tento postup není zákonem nijak upraven. Doporučuji, abyste se přihlásila jako uchazečka o zaměstnání a požádala o podporu v nezaměstnanosti. Budu rád, když mi sdělíte z jakého titulu Vám byla podpora v nezaměstnanosti přiznána.

S pozdravem.

Václav Krása