Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ukončení HPP, dohoda o provedení práce a ÚP

Autor Pavla Jelínková
Předmět ukončení HPP, dohoda o provedení práce a ÚP
Dotaz Dobrý den pane Kráso, jsem v ID I.stupně a jako mnohým zde i mě byla k 30.6.2012 (repektive neprodloužena) vypovězena pracovní smlouva na dobu určitou na práci z domu, a to díky nové legislativě. Chtěla bych se dotázat, zda se musím hlásit na ÚP jako uchazeč o zaměstnání (kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění a nemusela jsem jej platit já) když mám nyní nějaké aktivity - dvě dohody o provedení práce. Jedna na dobu neurčitou s tím, že se neodpracuje více než 300 hodin ročně a jednu nárazovou na měsíc.Jestli kvůli soc. a zdrav.poj.raději na ÚP ano, a zda se domníváte že bych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti i při těch stávajících DPP. U firmy, která mi nyní neprodloužila práci z domu jsem pracovala od roku 2008, ale smlouvy byla vždy na dobu určitou - většinou jednoho roku a pak zase prodlouženy. děkuji mnohokrát za odpověď a přeji mnoho zdaru. Pavla Jelínková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jelínková,

jako příjemci ID I. stupně za Vás platí zdravotní pojištění stát i bez evidence na ÚP. Problém je však v odpracované době. Pouze evidence na ÚP je počítána do nároku na starobní důchod. Do 55 let věku je započítán jeden rok do nároku na starobní důchod. Po 55 letech věku jsou započítány tři roky v evidenci.

S pozdravem Václav Krása