Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

tegistrace invalidních důchodců na PÚ

Autor Jiří Formánek
Předmět tegistrace invalidních důchodců na PÚ
Dotaz

Dobrý den pyne Krása,

zajímá mě, jak dlouho musí částečně invalidní důchodce pravidelně navštěvovat pracovní úřad. Jsem po infarktu a mám udělaný sten v srdeční cévě. K příhodě došlo v roce 2004 a od té doby mám částečný invalidní důchod, s pracovním omezením 4hodiny ranní směny a nesmím dělat žádnou těžkou fizickou práci. Jsem od té doby veden na úřadu práce. Úřednice si k mému jménu nepoznamenala jaké mám omezení a když se jí podaří sehnat nějakou práci, musím ji navštívit a ta mi s radostí sdělí že budu pracovat například dvanácti hodinovou směnu. Tudíž jsem byl na úřadě naprosto zbytečně, ale tato úřednice to vidí scela jinak. Jsem z vesnice 12 km od úřadu, pouze na důchodu. Žádnou podporu neberu, ani práci nejsou schopni pro můj případ sehnad, ale kdybych se nedostavil podle jsejich rozvrhu, vyhrožují vyloučením z evidence a následky tohoto kroku jsou prý pro mě dosti drastické. Jízdné do místa PÚ stojí 40 kč a pro mě je to dost velká finanční zátěž. Rád bych věděl, zda je nějaká možnost vymanit se ze spárů chtivých úředníků PÚ.

Děkuji Formánek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Formánku,

žádný zákon neurčuje povinnost občana být evidován na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání. Je to jeho právo přihlásit se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, tudíž Vy jako příjemce ČID máte právo být evidován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání s tím jsou spojeny i další výhody v oblasti dávek. Tyto dávka jsou však zaměřeny na rodiny. Pokud nemáte rodinu a jste již vyššího věku, tak se na Vás tato podpora nevztahuje. Přesto se domnívám, že je dobré být v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, nikdy nevíte, zda Vám nebude nabídnuto zajímavé pracovní místo, které Vám bude vyhovovat.

 

S pozdravem

Václav Krása