Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

SOCIÁLNÍ AZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PO NÁSTUPU DO HHP

Autor Hana
Předmět SOCIÁLNÍ AZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PO NÁSTUPU DO HHP
Dotaz Přeji krásný den, mohu se zeptat, mám inv. důchod 2.stup. a nastoupila jsem do práce na HPP jen na 6 hod týdně. Jak to je s hrazením zdravotního a sociálního pojištění? Platí zdravotní místo státu nyní zaměstnavatel a hradí zaměstnavatel sociální pojištění? Musím něco hlásit na zdravotní POJIŠTOVNĚ ? JAK SI OVĚŘÍM, ŽE SOCIÁLNÍ OPRAVDU PLATÍ! DĚKUJI ZA ODPOPVĚĎ. PS. mám ještě práci na dohodu o pracovní činnosti a nedostávám výplatní pásky,

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

při jakémkoliv příjmu z ekonomické činnosti musí občan platit sociální a zdravotní pojištění a invalidní důchod žádného stupně na placení nemá žádný vliv. Musí platit jak zaměstnavatel, tak Vy. Vy jako příjemce ID II. stupně můžete uplatnit slevu na dani, a to v ročním daňovém přiznání. Určitou slevu na dani z příjmu má také zaměstnavatel, pokud zaměstnává osobu v ID. To samé je u dohody o pracovní činnosti. Skutečnost, že nedostáváte výplatní pásky je zásadní pochybení zaměstnavatele a doporučuji Vám, abyste jej požádala, aby Vám okamžitě dal všechny výolatní pásky a nebo je nahlaště na Inspekci práce, která má pracoviště v každém okrese. Ono to může být také tak, že zaměstnavatel Vám tvrdí, že za Vás odvádí sociální a zdravotní pojištění a pořitom to nemusí být pravda. proto byste neměla tuto věc odkládat.

S pozdravem Václav Krása