Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení stupně invalidity

Autor Lukáš
Předmět Snížení stupně invalidity
Dotaz Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s následujícím problémem. Jsem od narozením po DMO (středně těžká paresa jedné horní a dolních končetin)od roku 2005 mi byl přiznán částečný invalidní důchod, který se posléze změnil na invaliditu II. stupně (pokles pracovní schopnosti o 60%). Letos při přezkumu invalidního důchodu mi posudkový lékař sdělil, že mi snižuje stupeň invalidity na I. stupeň (pokles pracovní schopnosti o 40%). Přitom, podle lékařské zprávy neurologa se můj zdravotní stav nezlepšil (ani nemůže). Posudkový lékař odebrání II. stupně invalidity zdůvodnil tím, že jsem vysokoškolsky vzdělaný, pracuji na pozici (učitel), kde odvádím stejnou práci jako moji nepostižení kolegové a nevidí důvod, proč by mi měl stát kompenzovat (dotovat) postižení. Zároveň mě pozval za půl roku k přezkumnému řízení s tím, si mám zařídit snížení pracovního úvazku. A že pokud budu i nadále pracovat na plný úvazek bude mi invalidní důchod odebrán úplně. Chci se zeptat, zda skutečně může posudkový lékař snížit invaliditu aniž se změnil můj zdravotní stav a také zda je skutečně nutné pracovat na snížený úvazek pokud chci pobírat ČID. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lukáš M.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Lukáši,

doporučuji Vám, abyste podal námitku, proti snížení ID. Námitku musíte poslat do 30 dní od doručení rozhodnutí o snížení stupně ID. Musíte jí poslat přes OSSZ a adresovat na ČSSZ, Křížova 25, 155 00 Praha 5. Posudkový lékař nemůže snížit stupeň ID pokud se Váš zdravotní stav nezlepšil. Je potřeba, abyste toto uvedl do námitky. Samozřejmě, že námitka musí obsahovat datum a číslo rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud navštívíte reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz.