Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

snížení invalidity z 3.stupně na 1.stupen

Autor Standa
Předmět snížení invalidity z 3.stupně na 1.stupen
Dotaz

Dobrý den p.Krása k 15.6.2010mi byl změněn LPK 3.stupen.inv.na 1.stupen invalidity ke snížení dávky dojde až od třinácté splátky po dni konání LPK.Od 6.10.2010 tedy přestávám být poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,ale jsem poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně vyplácené ve výši třetího stupně.Chci se prosím zeptat,jak je to se soc.a zdravotním pojištěním.K 1.8.2010 jsem nastoupil do práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE sjednaná do 31.12.2010.jsem povinen nahlásit zaměstnavateli,že k 6.10.2010 jsem poživatelem invalidního důchodu 1.stupně?a nebo,až jak bych sepisoval práci na hlavní prac. poměr.Je třeba nahlásit změnu u zdravotní pojištovny?

Děkuji za odpověd a přeji příjemný den.

                                                                       S pozdravem 

                                                                                                  p.Spurný Stanislav  

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Spurný,

pokud jste poživatelem ID I. stupně, nemusíte platit zdravotní pojištění, protože za Vás toto pojištění platí stát. Problém je však u sociálního pojištění, kde sice nemáte povinnost jej platit, ale není Vám doba započítávána do odpracovaných let nároku na starobní důchod. Pokud máte dohodu o provedení práce, tak budete mít do konce roku 3 měsíce jako neodpracovanou dobu a nebude Vám tato doba započítávána do nároku na starobní důchod. Měl byste požádat svého zaměstnavatele, aby s Vámi uzavřel alespoň dohodu o pracovní činnosti, kde se platí i sociální pojištění a vše by bylo v pořádku.

S pozdravem Václav Krása