Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení ID ze 3. na 2.stupeň-povinnosti a práva

Autor Tomáš
Předmět Snížení ID ze 3. na 2.stupeň-povinnosti a práva
Dotaz

Vážený pane Kráso,

pokud by mi při kontrole na ID 3.stupně snížili invalidní důchod na 2.stupeň, jaká  jsou moje práva a povinnosti? Předpokládám, že budu muset okamžitě na ÚP, přihlásit se do evidence uchazečů o zaměstnání, a to nejen pro zdravotní a sociální pojištění. Dále zřejmě budu muset zanechat studia VŠ, byť mimořádného. A jaká výše výdělku a odpracovaných hodin, jako nekolidující zaměstnání, je maximální pro udržení se na ÚP?

 

Děkuji Vám za informace,

S pozdravem Tomáš

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tomáši,

máte pravdu, že pokud by Vám byl snížen ID na II. nebo I. stupeň, tak musíte okamžitě na ÚP a evidovat se jako uchazeč o zaměstnání. Při pobírání I. a II. stupně ID jste zdravotně pojištěn, takže tady problém není. Problém je se sociálním pojištěním, protože při pobírání I. a II. stupeně ID nejste sociálně pojištěn a není Vám ani počítána tato doba do náhradní doby pro účely sociálního (důchodového) pojištění. Pokud budete v evidenci ÚP jako uchazeč, je Vám jeden rok evidence počítán jako náhradní doba pro účely sociálního pojištění. Pokud by Vám bylo více než 55 let, jsou počítány tři roky náhradní doby.

S pozdravem Václav Krása