Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

šikana

Autor Lada
Předmět šikana
Dotaz Dobrý den Pane Krása, dovoluji si se na Vás obrátit se svým dotazem.6.6.2013,mi byl přiznán inv.důchod 1.st./nyní prodloužen o tři roky/,mým hlavním problémem je poúrazová artrosa obou kolenních kloubů 3.st./. Pracuji v obchodě,lékařkou pracovního lékařství mi byla povolena výhradně práce na pokladně,a tady je kámen úrazu,přestože máme na pokladně židle jsem zaměstnavatelem nucena odpracovat celou směnu v stoje,respektive vstát vždy když zákazník k pokladně přijde a odchází,což je to samé a navíc pro mě ještě horší. Navíc přestože podle OSSZ je moje pracovní schopnost snížena o 35% jsou po mě i nadále požadovány 100% a vyšší výkony. Když jsem celou věc řešila s paní doktorkou,velmi se rozlobila a řekla mi,že samozřejmě myslela práci na pokladně v sedě a že je naprosto nepřístupné,aby mě někdo nutil podepisovat papíry,že musím na pokladně stát.Navíc mi řekla,že je to na podání žaloby.Dokonce se to snažila řešit i s paní vedoucí,ta bohužel nebyla v práci,když ji volala a jediným výsledkem bylo to,že mi vynadala,že jsem dovolila někde stěžovat.Na prosbu paní doktorky ať jí zavolá zpět samozřejmě nereagovala. Vzhledem k tomu,že se přidali i další zdravotní problémy a minulý rok jsem 7 měsíců promarodila tak jsem to moc neřešila. Teď to,ale řešit chci,jsou tam i další věci,které už hraničí se šikanou,i proto,že v práci končí kolegyně,která má sníženou pracovní schopnost o 40% a na facebooku při slovní přestřelce s nadřízenými,byla nazvaná líným lemplem a simulantem.Řekla,že je to pod její důstojnost,má pravdu,na druhou stranu proč někomu ustupovat. Můj dotaz zní,jakým způsobem a jak si můžu stěžovat,popř.´kam podat žalobu.V práci už to řešit nechci,je to jako házet hrách na stěnu.Akorát by mě vyhodili a všechno by se zametlo pod koberec. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lado,

nejlépe bude, když se v této věci obrátíte na inspekci práce, která má pracoviště v kaýždém okresním městě. Ti mají kompetenci řešení těchto věcí. Samozřejmě, že je to ze strany zaměstnavatele šikana, protože zaměstnavatel je povinen maximálně přizpůsobit pracoviště osobám se zdravotním postižením. Zaměstnavatel Vám může poskytnout například vyšší židli, aby měl pocit, že jste výš na úrovni stojících zákazníků, nemá však právo Vás k tomu nutit.

S pozdravem Václav Krása