Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele s osobou pobírající první stupeň invalidního důchodu

Autor Pavel Novotný
Předmět Rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele s osobou pobírající první stupeň invalidního důchodu
Dotaz Vážený pane Kráso, pobírám invalidní důchod prvního stupně, byla mi snížena pracovní schopnost o 45 %. Zaměstnavatel, se kterým mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (kancelářská práce) byl s mým zdravotním stavem při nástupu do zaměstnání seznámen. Přesto mi po oznámení současné pracovní neschopnosti naznačil, že mohu být přeřazen na jiný druh práce, případně i propuštěn, pokud se má nemocnost bude opakovat. Prosím o sdělení, jaké jsou mé zákonné možnosti, práva, ochrana atd. Děkuji S pozdravem Pavel Novotný

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Novotný,

žádná speciální ochrana při ukončení pracovního poměru pro osoby v ID není. Na druhé straně Vám nemůže zaměstnavatel vyhrožovat, že při další nemoci Vás propustí. To si nenechte líbit. Zaměstnavatel Vás může propustit pro nadbytečnost, nebo pokud by krachoval, jinak moc možností nemá.

S pozdravem Václav Krása