Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

roztroušená skleróza - práce

Autor Sekerková Hana
Předmět roztroušená skleróza - práce
Dotaz

Dobrý den,

ráda bych Vám položila dotaz a zároveň poprosila o radu, jak se zachovat v konkrétní situaci.

    Mám pět let roztroušenou sklerózu, je mi 33 let. Prožila jsem 4 ataky nemoci, které se všechny projevovaly snížením citlivosti a čití na různých místech těla.

Pracovala jsem dříve v Kordárně a.s. ve Velké nad Veličkou jako dělnice v provozu, pak jsem odešla na mateřskou a onemocněla. Po mateřské už jsem nastoupila do firmy TUS, což je dceřijná společnost Kordárny. Zaměstává lidi s ČID a měla by to být údajně chráněná dílna. Pracujeme vesměs pro Kordárnu, uklízíme, čistíme stroje aj.

Můj největší problém zřejmě nastal, při podpisu pracovní smlouvy. Mojí náplní práce je mj. i tzv. čištění strojů. Je to velmi náročná práce fyzická i psychická. Provádí se na dílně, kde je neustále kolem 100 decibelů hluku, tlumiče jsou samožřejmostí. Při této práci člověk musí být neustále předkloněný, nebo klečet na zemi, je to cvičení, kdy je potřeba stoupnout a zase vzápětí čapnout několikrát za hodinu. Ani možnost přestávky nepřipadá v úvahu, protože normy jsou tak vysoké, že by se to nedalo stihnout do konce směny a byl by oheň na střeše.

Již několikrát jsem byla za mistrem, dokonce i za vedoucím naší firmy a vysvětlovala jim, že je to pro mně velmi těžká a namáhavá práce. Jenomže jich to bohužel vůbec nezajímá, když to prej nezvládnu můžu jít. Dokonce mám mi obsáhlou pracovní rekomandaci, na kterou jsem se odvolávala, jenomže to je pouze doporučení, nikoli zákaz práce třeba v hluku. Takže je úplně zbytečná, když se podle ní nic nedá dělat.

Bohužel s mojí smlouvou asi neudělám nic, neustále mi jí mávají před nosem, že jsem povinna dělat tuto prááci. Mají pravdu a já to vím.

Ale stala se ještě jedna rozhodující věc. Minulé úterý jsem byla opět nucena čistit stroje, no zvládla sem to, ale potom doma to bylo horší. Měla jsem namožené svaly, to by nebyla taková hrůza. Ovšem ve středu jjsem přestaávala cítit nohy a to už jsem věděla, že je zle. Další ataka.

Byla jsem přes víkend v nemocnici na přeléčení solumedrolem. Tam mi ptvrdili, že to mám skutečně z velké svalové námahy a varovali mě před ní.

Takže co nyní, práci , která shoršila můj zdravotní stav vykonávat nemůžu, ale potřebuji ji, abychom měli z čeho žít. Sačila by mi úprava pracovní smouvy. Když jsem se na to v práci ptala, bylo mi řečeno, že takové věci u nich v žádném případě neexistují.

Myslíte, že bych mohla nějak písemně ze zdrav. důvodů požádat o změnu pracovní smlouvy?

Anebo se mám uchýlit přímo k žalobě. Myslím, že kdyby se mi podařilo dokázat, že mě na těžkou práci posílali úmyslně a předem věděli, co se mi může stát, mohla bych mmít nějakou šanci.

Poraďte prosím, co si o tom myslíte? mám šanci na úspěch? Anebo díky hyenismu mého zaměstnavatele skončím na ÚP a poté bez peněz?

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sekerková,

zkuste změnu pracovní smlouvy s přeřazením na jinou práci, a to vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu. Pokud s tím nebude vedení souhlasit, doporučuji Vám se obrátit na Úřad práce, případně Inspektorát práce, neboť se domnívám, že práce bez přestávky a takto velmi obtížná může být problematická. Nepochybně byste měla mít přestávku. Dále by bylo vhodné pokusit se hledat jinou práci. Žaloba tady příliš nepomůže, protože máte možnost kdykoliv odejít.

S pozdravem Václav Krása