Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Renta

Autor Zuzana
Předmět Renta
Dotaz

Dobrý den pane doktore z pracovního úrazu jsem skončila v PID a z původního zaměstnání jsem odešla pracovala jsem jako výrobní dělnice a ted po roce mi byl pid odebrán a já si musím zas najít práci tak se chci zeptat pokud si najdu práci zase jako výrobní dělnice bude mi pořád vyplácena renta? Nebo si musím najít práci v jinem oboru aby mi renta nebyla odebrána? Nevíte náhodou jak toto funguje? Nerada bych o rentu přišla... Mockrát Vám děkuji za odpověd a přeji hezký den. Zuzka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zuzano,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR. Odpověď přikládám.

S pozdravem

Václav Krása

 

Vážená paní,

 

 

v rámci odpovědi na váš dotaz vám sděluji následující.Vzhledem k tomu, že jste odešla z plného důchodu do částečného, tak se tím pádem změnily i dispozice pro výpočet a vyplácení renty, tedy dorovnání mzdy v důsledku pracovního úrazu.

U ČID se renta  vypočítává ze souhrnu příjmů. Tedy částečného důchodu, pokud člověk nepracuje,  z fiktivního platu jehož základovou částkou je  částka 8000 Kč, a nebo, pokud pracuje z výše příjmů.

 

Jestliže si najdete práci,  a váš plat bude spolu s s  částkou ČID v souhrnu  nižší než byl příjem/valorizovaný/ před úrazem, bude vám měsíčně vyplácena tak zvaná renta do výše tohoto průměrného platu před úrazem..

Jestliže plat a částka ČID jmenovaný příjem před úrazem převýší, rentu brát nebudete.

Nezáleží  přitom na tom, zda budete pracovat ve stejném oboru výr.dělnice a nebo v jiném.

Ještě jednou tedy upozorňuji, že i když nebudete pracovat, bude se při nároku na rentu a pro její vyplácení vycházet z výše důchodu a shora zmiňovaného fiktivního platu.

Ještě na závěr bych uvedla, že pokud nebudete pracovat, není vám při ČID státek hrazeno pojištění na důchod.

 

Tolik zatím odpověď, budete-li potřebovat další informace, ptejte se.

S pozdravem

 

 

 

JUDr. Věra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 422

e-mail: dreslerova@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7

 

 

Váš dotaz i odpověď na něj je po nezbytnou dobu uložen v poradně. Slouží výhradně pro potřeby poradny a ke zkvalitňování našich služeb. Žádné vámi svěřené informace nejsou poskytovány třetím osobám. Všechna data jsou chráněna v souladu se zákonem č. 101/2000 sb., o ochraně osobních údajů.

Pokud s ukládáním vašich e-mailů nesouhlasíte, informujete nás a vaše zprávy budou po zodpovězení vymazány.