Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Re: Zaměstnání osoby ze zdravotním postižením

Autor Petr Krejčí
Předmět Re: Zaměstnání osoby ze zdravotním postižením
Dotaz

Ještě jednou dobrý den pane Krása,

Velice děkuji za odpověď.V prvé řadě jsem si myslel, že když mám uvedeno (Není schopen výdělečné činnosti za scela mimořádných podmínek),tak mám nějakou vyjímku,že si nemohu přivydělat. Jinak pane Krása bych se s Vámi rád podělil o jednu zkušenost se kterou mne seznámili včera mí známí a což vůbec nechápu.

Oba dva pobírají invalidní důchod III st., pracují jako "domácí pracovníci" a každý měsíc jim vozí  2000 Kč, na ÚP evidováni nebyli. Oni jsou spokojení za peníze které dostávají (nevykonávají žádnou činnost),ale co prý je zaráží je to, že podepisují výplatní list,případně obdrží výplatní pásku  na kterém mají uvedenou částku (dobírka) 5 850 Kč.Tuhle možnost nabízeli i mě, ale je to pro mne hodně nepochopitelné že by mě někdo zadarmo dával peníze.Já jsem více jak 25 let pracoval ve sklářském průmyslu (lisař) a vím,že zadarmo mi nikdo nic nedal.Ne že bych peníze nepotřeboval,ale toto jsem odmítl.

S pozdravem

Petr Krejčí

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kejčí,

je to klasický případ tunelování státního rozpočtu a Vaši známí se na něm podílejí. Jejich zaměstnavatel má pracoviště, které zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením a tudíž pobírá příspěvek 8000 Kč na každého zaměstnance se zdravotním postižením. Z těchto 8000 Kč jim vyplácí 2000 Kč, odvede zdravotní a sociální pojištění a zbytek jde zaměstnavatelovi.

S pozdravem Václav Krása