Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prosím o radu

Autor Marie Latoňová
Předmět Prosím o radu
Dotaz

Dobrý den,

jmenují se Marie Latoňová a chtěla bych poprosit o radu nebo o pomoc.

Chtěla jsem se zeptat: Mám už 3 roky částečný invalidní důchod a jsem vedená na pracovním úřadě. Chtěla jsem se zeptat jak to je se sociálním a zdravotním, kdo mi to platí a nebo si to mám platit sama? Co by bylo pro mě výhodnější být doma a vše si platit, nebo být dále na pracovním úřadě. Nevím v tomhletom nemám zkušenosti a žádné informace, tak nevím co mám dělat.

Jinak moc děkuji Latoňová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Latoňová,

při pobírání ID I. nebo II. stupně platí za Vás zdravotní pojištění stát, takže si jej nemusíte platit. Pokud jde o sociální pojištění, to sice platit nemusíte, ale do´odpracované doby nároku na starobní důchod se započítává pouze jeden rok v evidenci ÚP, a to věku 55 let pojištěnce. Pokud je Vám více než 55 let, tak Vám jsou Vám započítávány 3 roky do doby odpracované při nároku na starobní důchod. Po této době však Vám již není započítávána žádná doba.

S pozdravem Václav Krása