Přiznání PID, dalčí léčení, neukončení TPP

Dobrý večer, pane Kráso, pročítala jsem tu mnoho dotazů, v některých jsem částečné odpovědi našla, ale přesto .... Kamarádka je v TPP, po desíti měsících ji k 23.04. ukončili PN s tím, že ji byl k 27.03. přiznán PID. Na sociálce jí řekli, že musí ke dni přiznání PID rozvázat pracovní poměr, jinak jí PID seberou. Nicméně si nebyli jistí a stále se odvolávali na nové změny od tohoto roku a všechny rady končily " bylo by lepší" "asi" "snad" "my přesně nevíme". Mě se tento postup nelíbí, jednak měla ještě 30 dní po přiznání PID nemocenskou a jednak by se do práce vrátit chtěla. Je po onkoléčbě a ještě má rok léčení před sebou. Bohužel neví, dle jakého písmenka jí byl PID přiznán, jen že je přiznán na dva roky. V tuto chvíli nevíme, jak dál postupovat. Pracuje jako administrativní pracovnice. Nyní má ukončenou PN, ale do práce se hned nevrátí z důvodů další probíhající léčby. Má se snažit domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, nebo předkládat neschopenku na jinou nemoc mimo přiznaný PID (má problémy s páteří), nebo opravdu musí ukončit PP, když hned nenastoupí? Může OSSZ odebrat PID při trvání PP ale čerpání neplaceného volna? Jak by teď správně měla doložit svou nepřítomnost v práci? Děkuji za odpověď a přeji hezký večer, Alena
 
Alena

Vážená paní Aleno,

podle toho jak popisujete situaci, se domnívám, že PID byl vyměřen podle písm. a) tj. pro chronické onemocnění. U toho písmene je skutečně problém v rozsahu zaměstnání. Pokud by Vaše kamarádka pracovala dále na plný úvazek, tak by nebylo odůvodněno přiznání PID. Domnívám se, že je nezbytné omezit pracovní aktivitu např. na 1/4 úvazku. Na rozhodnutí ČSSZ naleznete písmeno podle kterého byl důchod vyměřen. Pokud by byl však vyměřen důchod podle písm. b) § 39 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění pak by mohla Vaše kamarádka pracovat bez jakéhokoliv omezení.

S pozdravem.

Václav Krása