Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přiznání PID, dalčí léčení, neukončení TPP

Autor Alena
Předmět Přiznání PID, dalčí léčení, neukončení TPP
Dotaz Dobrý večer, pane Kráso, pročítala jsem tu mnoho dotazů, v některých jsem částečné odpovědi našla, ale přesto .... Kamarádka je v TPP, po desíti měsících ji k 23.04. ukončili PN s tím, že ji byl k 27.03. přiznán PID. Na sociálce jí řekli, že musí ke dni přiznání PID rozvázat pracovní poměr, jinak jí PID seberou. Nicméně si nebyli jistí a stále se odvolávali na nové změny od tohoto roku a všechny rady končily " bylo by lepší" "asi" "snad" "my přesně nevíme". Mě se tento postup nelíbí, jednak měla ještě 30 dní po přiznání PID nemocenskou a jednak by se do práce vrátit chtěla. Je po onkoléčbě a ještě má rok léčení před sebou. Bohužel neví, dle jakého písmenka jí byl PID přiznán, jen že je přiznán na dva roky. V tuto chvíli nevíme, jak dál postupovat. Pracuje jako administrativní pracovnice. Nyní má ukončenou PN, ale do práce se hned nevrátí z důvodů další probíhající léčby. Má se snažit domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, nebo předkládat neschopenku na jinou nemoc mimo přiznaný PID (má problémy s páteří), nebo opravdu musí ukončit PP, když hned nenastoupí? Může OSSZ odebrat PID při trvání PP ale čerpání neplaceného volna? Jak by teď správně měla doložit svou nepřítomnost v práci? Děkuji za odpověď a přeji hezký večer, Alena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Aleno,

podle toho jak popisujete situaci, se domnívám, že PID byl vyměřen podle písm. a) tj. pro chronické onemocnění. U toho písmene je skutečně problém v rozsahu zaměstnání. Pokud by Vaše kamarádka pracovala dále na plný úvazek, tak by nebylo odůvodněno přiznání PID. Domnívám se, že je nezbytné omezit pracovní aktivitu např. na 1/4 úvazku. Na rozhodnutí ČSSZ naleznete písmeno podle kterého byl důchod vyměřen. Pokud by byl však vyměřen důchod podle písm. b) § 39 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění pak by mohla Vaše kamarádka pracovat bez jakéhokoliv omezení.

S pozdravem.

Václav Krása