Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přivýdělek při PID dle § 39/1a

Autor Petra
Předmět přivýdělek při PID dle § 39/1a
Dotaz

Dobrý den. Kamarádka, která má přiznaný důchod dle tohoto § a má plný invalidní důchod /ale může pracovat za zcela mimořádných podmínek"/  má smůlu. Na ÚP jí řekli, že zaměstnavateli, který se jí snaží zřídit chráněné místo na ni dotaci nedají, právě proto, že je podle tohoto §.

Jak to, prosím, je se zaměstnáváním PID v tomto případě.

Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

myslím si, že ÚP pobírá zvláštně. je pravda, že osoba, která pobírá důchod podle § 39, odst. 1 písmene a) nemůže pracovat za zcela mimořádných podmínek, to je v ustanovení § 39, odst. 4, písmene f). Přesto, pokud zaměstnavtel chce chráněné pracovní místo na kratší úvazek pro tuto osobu, tak ÚP by měl poskytnout podporu na zřízení takového pracoviště. ÚP nemá povinnost poskytnout tuto dotaci, proto je potřeba, aby zaměstnavatel s ÚP jednal. Přesto se domnívám, že nějakou dotaci by měl poskytnout.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.