Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek zaměstnavateli

Autor Michaela Janáková
Předmět příspěvek zaměstnavateli
Dotaz

Dobrý den,

mnohokrát děkuji za Vámi odpovězený předešlý dotaz.

Ještě by mě zajímalo, zda má zaměstnavatel nárok na nějakou finanční podporu od ÚP, pokud zaměstná osobu s 3. stupněm invalidity. V dotazech jsem se dočetla, že pokud osobu s tímto druhem in. důchodu zaměstnají min. na 2 roky, mají nárok na úhrady mzdy. Zajímalo by mne, jestli to tak opravdu je a zda uhradí mzdu celou nebo její část a jakou dobu by tato dotace trvala. Jak o toto zažádat a co je vše k žádosti potřeba. Zaměstnavatel se dozvěděl pouze o dotaci na plat 4000 měsíčně na jeden rok, ale to se určitě týkalo pouze zaměstnání osoby, která je v evidenci ÚP.

Jelikož pro mě vytvoří místo grafičky, které tam v podstatě doposud nebylo, tak si myslím, že by se to mohlo posuzovat jako vytvoření nového místa. Tuto práci do teď vykonával jen majitel firmy.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Michaela Janáková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Janáková,

zaměstnavatel může vytvořit tzv. veřejně prospěšné místo pro osobu se zdravotním postižením a potom skutečně může dostávat příspěvek na mzdu. Problém je však v tom, že osoba ve III. stuopni invalidity musí mít v rozhodnutí o přiznání ID dodatek, že může pracovat za mimořádných pracovních podmínek. Pokud toto v rozhodnutí není uvedeno, tak ÚP neposkytne zaměstnavateli žádný příspěvek na zaměstnávání této osoby, protože tato osoba nemůže být ani evidována na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Pokud je však v rozhodnutí uvedena příslušná klauzule, tak zaměstnavatel může na tuto osobu uplatnit slevu na dani z příjmu.

S pozdravem,

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.

 

Václav Krása