Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přepočet výše ID při zvýšení stupně invalidity

Autor Nová Alžběta
Předmět přepočet výše ID při zvýšení stupně invalidity
Dotaz Dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem. Od roku 2008 jsem se stala indalidní (jednalo se ČID)změnou předpisů mi byla přiznána invalidita I. stupně v roce 2012 po revizi LPK mi byla přiznána invalidita II. stupně. (finanční výše ID zůstala stejná) . Nyní (říjen 2014) jsem po revizi LPK byla shledána invalidní III. stupně. Chtěla bych se zeptat zda dojde k přepočtu výše mého ID. Především jak bude zohledněno že (sice na zkrácený úvazek) ale po celou dobu jsem při invaliditě I. i II. stupně pracovala? Procentní výměra by měla být dle mě zcela jiná než v roce 2008, kdy jsem se stala poprvé invalidní. Obávám se aby zda nepůjde jen o vynásobení procentní míry ID jistým koeficientem (který je paušální pro tyto případy). Je pak zcela jedno zda jsem těch 6 let (dobu kdy jsem byla invalidní) pracovala či ne. děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nová,

při změně ID ze II. na III. stupeň by se Váš ID zvýšil i v případě, že byste nepracovala. Je to tak, že před rokem 2010 byly pouze dva stupně ID. Po roce 2010 se ČID rozdělil na I. a II. stupeň. Proto u ID vyměřených před rokem 2010 nedochází ke změně výše důchodu mezi I. a II. stupněm. Skutečnost, že jste pracovala při pobírání ID se Vám také samozřejmě započítá do výše nově stanoveného ID III. stupně, ale hlavně se projeví až při výpočtu starobního důchodu.

Budu rád, když rozkliknete reklamy na mém webu.

S pozdravem Václav Krása