Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Předčasný starobní důchod -trvale krácen?

Autor Kormundová
Předmět Předčasný starobní důchod -trvale krácen?
Dotaz

Dobrý den, chtěla bych požádat o zodpovězení dotazu, který se týká následující věci.

Pokud by mi byl přiznán předčasný starobní důchod z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu,byl by mi krácen trvale a nebo bych si mohla po dosažení  důch.věku požádat o řádný starobní důchod a tím by již nebyl  krácen? Slyšela jsem, že v ostatních případech je předčasný star.důchod krácen trvale! Je tomu tak?

V současné době jsem v ID III.st.! Pokud by mi byl změněn na I., nebo II.st.ID, mohla bych si požádat o předčasný důchod? Nárok na předčasný starobní důchod by mi měl vzniknout příští rok v březnu.

Předem děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví.

Kormundová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kormundová,

pokud by došlo u Vás ke změně ID z III. stupně na nižší stupeň a budete splňovat věk do předčasného odchodu do důchodu, tak samozřejmě učinit můžete. Problém je skutečně v tom, že předčasný důchod Vám již zůstává napořád. Nemůžete si jej dát přepočítat a vždy budete brát sníženou výši důchodu. Na výši předčasného odchodu do důchodu nemá vliv zda je to osoba se zdravotním postižením.

S pozdravem Václav Krása