Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přechod z III. stupně invalidity na II.

Autor lotka
Předmět přechod z III. stupně invalidity na II.
Dotaz

Dobrý den, prosím o radu. Měla bych se po přechodu z "trojky" na "dvojku" zaregistrovat na ÚP?  Pokud se mně nepodaří žádnou práci sehnat a dokážu těch děvět let do starobního důchodu žít jen z důchodu II. stupně, budou mně mít z čeho vypočítat ten starobní a bude se mně to započtávat do potřebných roků pro nárok na starobní? A pokud ne, mám si něco platit "na důchod" sama? Nevím, jestli jsem to vyjádřila dost srozumitelně, děkuji za trpělivost a vůbec za to, že jste.

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lotko,

je důležité, abyste se zaregistrovala na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Pokud Vám je více jak 55 let, budou Vám 3 roky evidence započítány do odpracovaných let nároku na starobní důchod. Pokud je Vám méně, tak Vám bude započítán pouze 1 rok. V případě, že máte odpracováno více jak 30 let, tak Vám bude starobní důchod vyměřen i v případě, že již neseženete další zaměstnání. Samozřejmě, že takový důchod bude nižší než průměrný, protože Vám budou chybět příjmy ze současné doby.

S pozdravem Václav Krása